Quimper Faience fajans matservis

Klubbat för:

750 SEK

1 000 SEK

QUIMPER FAIENCE (etabl. 1708), fruktservis, fat, skål samt äggkoppar, ca 30 delar, fajans, Frankrike, 1970-tal, varierande polykrom dekor, bestående av: fruktfat med 9 assietter, 3 tallrikar, skål, 5 assietter, buljongkopp, 7 äggkoppar varav ett på fat samt askfat, fruktfatets diameter ca 28 cm

Nagg, sprickor, enstaka delar av annan tillverkare

603357

2019-01-04