Bengt Tandberg, Djurgårdsteatern
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000 SEK
BENGT TANDBERG (1874-1948): Djurgårdsteatern (vid entréen till Skansen, signerad Bengt Tandberg, olja på pannå, 35x90 cm. Dediktation på baksidan "Till Min Systerdotter Anna Lisa på sin 25-års dag den 7 Maj 1922 Från Bengt Tandberg Djurgården"
PROVENIENS: Konstnären Bengt Tandberg, Stockholm
därefter i gåva till systerdottern Anna Lisa Gundberg (född 1897), Stockholm
Djurgårdsteatern, kallad Ladan, var en byggnad som låg på Södra Djurgården i Stockholm vid platsen mellan Wärdshuset Ulla Winbladh och Hazeliusporten. Teatern var en av huvudstadens mest välkända fram till 1929, då den brann ner.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
603419
2019-03-10