Viggo Pedersen, olja, Udsigt over Skaldeviken

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000 SEK

VIGGO PEDERSEN (1854-1926): Skälderviken, Skåne, signerad Viggo Pedersen, olja på duk, 61 x 91 cm., utförd 1915

UTTSTÄLLD: Den Frie 1916, Köpenhamn (titel: Udsigt over Skelderviken)

Den Frie Udstilling, numera kallad Den Frie, grundades 1891 av en grupp unga målare och är Danmarks äldsta sammanslutning av konstnärer. Den bildades med den franska Salon des Refusés som förebild och initativtagaren Johan Rodhe ville skapa ett alternativ till den etablerade Charlottenborgsutställningen i Köpenhamn, som tidigare varit den absolut viktigaste konstutställningen i Danmark.

Bland andra konstnärer som var med och grundade Den Frie kan nämnas J.F. Willumsen, Anne Marie Carl-Nielsen, Vilhelm Hammershøi, Harald och Agnes Slott-Møller, Christian Mourier-Petersen och Malte Engelsted. På den första utställningen deltog också kända namn som P.S. Krøyer, Julius Paulsen, Joakim och Niels Skovgaard, Kristian Zahrtmann och Teodor Philipsen.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

603521

2019-03-10