Bålskålar Kina 1700-talets slut

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BÅLSKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, dekor av blåklint i blå emaljfärg samt guld, utvändig bård med vindruvsranka, diameter ca 29, höjd 12 cm

En med omfattande lagningar, den andra med sprickor

603604

2019-01-01