Korg och pall från Tikar

Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar
Korg och pall från Tikar

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FLÄTAD KORG, växtdelar beklädda med olikfärgade glaspärlor, diameter 33 cm, PALL, skuret trä beklädda med olikfärgade glaspärlor, höjd 32 cm, båda Tikarfolket/ Ngambé, Kamerun

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Korgen med skada i botten, pallen med slitage

603627

2019-01-14