Pipa Kamerun

Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun
Pipa Kamerun

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 200 SEK

PIPA, Ki, Bamun/Tikar, ceremonipipa i lergods, troligen 1800-tal, längd 48 cm

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Skador, många saknade delar, 2 delar medföljer

603646

2019-01-14