Arikansk mask

Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask
Arikansk mask

Såld för:

Osåld

Utropspris

5 000 SEK

DANSMASK, Tikar/Ngambé, Kamerun, skal i lergods beklätt med tunn kopparplåt, 1900-tal, höjd 29 cm

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Delvis lossnade kopparplåtar

603700

2019-01-14