Tallrikar 1700-tal Kina

Tallrikar 1700-tal Kina
Tallrikar 1700-tal Kina
Tallrikar 1700-tal Kina
Tallrikar 1700-tal Kina
Tallrikar 1700-tal Kina
Tallrikar 1700-tal Kina

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TALLRIKAR, 12 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), av djup modell, famille rose, konturerat brätte, dekor av blomsterbukett med rosor och krysantemum i emaljfärger, järnoxid samt guld, brättet med kartuscher av quatrefoilmönster och blommor, diameter ca 23 cm

Nagg, sprickor förekommer

603708

2019-01-03