Tallrikar 1700-tal Kina
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TALLRIKAR, 12 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), av djup modell, famille rose, konturerat brätte, dekor av blomsterbukett med rosor och krysantemum i emaljfärger, järnoxid samt guld, brättet med kartuscher av quatrefoilmönster och blommor, diameter ca 23 cm
Nagg, sprickor förekommer
603708
2019-01-03