Andy Warhol, Paloma Picasso

Andy Warhol, Paloma Picasso
Andy Warhol, Paloma Picasso
Andy Warhol, Paloma Picasso
Andy Warhol, Paloma Picasso

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

ANDY WARHOL (USA, 1928-1987): Paloma Picasso, signerad, numrerad och daterad på baksidan Andy Warhol 16/90 1975, färgserigrafi, 1975, Editerad av Propyläen-Verlag, Berlin och Panthéon Presse, Rom.
S. 103,5 x 69,2 cm
Colour silkscreen, 1975, signed, numbered and dated, published in the portfolio America´s Hommage à Picasso.

LITTERATUR:
Feldman & Schellman II.121

Oramad, reva, hanteringsveck

603835

2019-01-06