Spegel Johan Åkerblad
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1773?, dekor i papier maché, förgylld, genombrutet krön med lagergirlanger, mussla, rocailler och voluter, ramen med graverad och pikerad dekor, nedre sarg med spaljémönster och mussla, glas fasettering, ca 160x63 cm
Dekorskador, folieringsskada, senare glas, del av dekor saknas
603899
2019-01-09