Spegel Johan Åkerblad

Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad

Såld för:

13 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1773?, dekor i papier maché, förgylld, genombrutet krön med lagergirlanger, mussla, rocailler och voluter, ramen med graverad och pikerad dekor, nedre sarg med spaljémönster och mussla, glas fasettering, ca 160x63 cm

Dekorskador, folieringsskada, senare glas, del av dekor saknas

603899

2019-01-09