Hanna Pauli, Studie till Handarbetets Vänner

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

HANNA PAULI (1864-1940): Studie till "Styrelsen i Handarbetets Vänner", signerad H. Pauli, olja på duk fäst på pannå, 25,5 x 35,5 cm.

PROVENIENS: Georg och Hanna Paulis sterbhus,
deras auktion, Svensk-Franska Konstgalleriet, Georg och Hanna Paulis samling, 19-20 mars 1942, 1942, nr. 111 "Styrelsen i handarbetets vänner, Studie till oljemålning i Jönköpings museum"

Hanna Pauli var under sin konstnärliga karriär sysselsatt med tre större grupporträtt vilka utgör en central del av hennes konstnärskap, "Vid Lampan", från 1885, "Vänner", som återfinns i två versioner, båda utförda mellan åren 1900-1907, samt "Handarbetets vänners konstutskott" som också finns i två likartade versioner, en från 1914, utställd på Baltiska utställningen samma år (försvunnen) och en från 1919, 159 x 229 cm. (Jönköpings läns museum).

"Handarbetets vänners konstutskott", tidigare känd som "Styrelsen i handarbetets vänner", skildrar ett möte där medlemmarna i utskottet är samlade kring sammanträdesbordet diskuterande en nykomponerad textil. Möjligtvis har Pauli inspirerats till kompositionen av Rembrandts "Klädeshandlarnas gille" i Riksmuseet, Amsterdam, i vilka klädeshandlarna är samlade kring ett bord. Pauli har vinnlagt sig om att ge en karakteristik av varje enskild person.

Konstnären Maja Sjöström, stående t. v. håller fram sitt eget komponerade verk - ett draperi. Bredvid henne sitter Carin Wästberg, Handarbetets vänners direktris. Mellan dessa, i fonden, sitter Hanna Pauli. Kring bordet poserar två paranta damer, grevinnan Anna Brahe iförd en plymhatt och fru Kate Michaelson, ordförande i Handarbetets Vänners styrelse. Bakom bordet står f. v. professorskan och konstnären Kerstin Clason, amanuensen vid Nordiska Museet Anna Levin och till höger om henne fröken Märta Leijonhufvud, klädd i adlig sorgedräkt. Figurernas klädsel och kroppsspråk ger upplysningar om deras sociala tillhörighet. Figurerna i bilden intar en avvaktande hållning och deras inbördes relationer framstår som komplicerade. Hanna Pauli har skickligt lyckats fånga den spända atmosfär som vid den här tiden rådde i Handarbetets vänners styrelse. Handarbetets vänner hade skapats 1873 av en liberal kvinnogrupp. 1904 uppstod en maktstrid inom föreningen, som resulterade i att en ny styrelse tillträdde med amatörer ur den högre societeten som ledamöter. I "Handarbetets vänners konstutskott" dominerar de eleganta och högdragna societetsdamerna. Fackfolket är skildrade som tillbakadragna och och hovsamma. Hanna Pauli fick betala ett högt pris för sin egensinniga tolkning. Denna konfliktfyllda komposition ogillades i hög grad av de styrande damerna och köptes ej in till föreningen.

Två ytterligare studier till målningen är kända, en gouache, 22 x 32 cm. (Nationalmuseum) och en oljemålning, 60 x 73 cm., bägge inkluderade på auktionen av Georg och Hanna Paulis samling på svensk-Franska Konstgalleriet 1942 (nr. 142 respektive nr. 5).

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

603929

2019-03-10