Alfred Wahlberg, Pastoralt sommarlandskap

Såld för:

Osåld

Utropspris

8 000 SEK

ALFRED WAHLBERG (1834-1906): Pastoralt sommarlandskap, monogramsignerad och daterad A.W. 9/10 62, olja på duk fäst på pannå, 19 x 24 cm

Målningen är utförd i plein air (stfithål i hörnen). Motivet är hämtat från Bohuslän. Målningen är en av konstnärens tidigaste kända målningar utförda i plein air och en av hans första kända målningar utförda i Sverige efter hans återkomst samma år från sin fyraåriga vistelse i Düsseldorf. Endast en målning är tidigare känd som i detta hänseende föregår den aktuella målningen, "Sjö med roddbåtar. Motiv från Lysekil", signerad med initialer och daterad 18/7 62, 16 x 31 cm. (J. K. Janzon (Spara), Alfred Wahlberg , Sveriges Allmänna Konstförening publikation XVII 1909, s. 201, nr. 4 under "Arbeten av Wahlberg exponerade på Konstakademien"). Wahlberg tillbringade sommaren 1862 på den Bohuslänska kusten utanför Uddevalla. Två skissböcker från denna vistelse finns bevarade i Göteborgs Konstmuseum. Sommaren 1863, företog Wahlberg en ny studieresa till Västkusten tillsammans med Edvard Bergh (A. Hedvall, Bohuslän i konsten, Sveriges Allmänna Konstförening publikation, LXIV 1956, s. 75).

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

603939

2019-03-10