Carl Johan Forsberg, Vintermotiv från Lillehammer

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CARL JOHAN FORSBERG (1868-1938): Vintermotiv från Lillehammer, signerad och daterad C. I. Forsberg. Vintern. Lillehammer: 1912-13, akvarell, gouache, krita på blått papper, 50 x 66 cm.

UTSTÄLLD: Stockholm, Konstnärshuset, Carl Johan Forsberg, 1913 (ingen katalog känd)

LITTERATUR: August Hahr, Carl Johan Forsbergs akvareller. Utställningen i Konstnärshuset, i Konst och konstnärer, Års, 5, 1914, s. 14 "Hans intresse för vida fjällpanoramor visa eljes flera vinterbilder från trakten af Lille-Hammer, "Aftonglöd är en, 30º C, en annan."

Åren 1889-1893 studerade Forsberg arkitektur vid Kungliga Tekniska Högskolan. 1895-1896 var han elev vid Konstakademiens byggskola och deltog samtidigt i Axel Tallbergs etsningskurs. Forsberg kom från en förmögen och socialt etablerad familj. Efter studieåren företog han studieresor runt om i Europa fram till 1903. Han medverkade i en utställning 1904 på Konstnärshuset med schweiziska och italienska motiv utförda i akvarell. Efter sitt giftermål med en dansk konsuldotter, bosatte han sig i Nice, varifrån han företog resor i södra Europa och Marocko. 1910-13 reste de tillsammans genom Danmark och Norge, bl. a. Skagen och Lillehammer. 1913 ställde han ut separat på Konstnärshuset. Samma år utgav han diktsamlingen Opera som var illustrerad med reproduktioner av hans egna verk. I en recension av utställningen skrev konsthistorikern August Hahr (op. cit.):

"C. J. Forsberg var ursprungligen arkitekt. / Att han har en hög grad arkitektonisk verksam fantasi, att han huvudsakligen känner som arkitekt inför landskapet visa emellertid hans landskapsbilder alltför tydligt. Linjerna och strukturen bli det väsentliga, hur bjärt koloristiska många bilder än te sig. Och nästan överallt i hans produktion är det dekorativa och stiliserade, som är målet. Han söker det förblivande i intrycket och har både i bergs- och hafsutsikter nått stora verkningar af denna art. Det är rätt naturligt, att en akvarellist af Forsbergs kynne sökt sig till Schweiz´ alper och Norges fjäll, att han leker med snöformationer och isblock och fantiserar över den eviga isens majestät och välde, som en gång för allt levande skall sätta en obeveklig gräns." / Hvad konstnären överhuvudtaget syftar till, äro vi väl redan på det klara med. Det i linjer och former utkristalliserbara, det, som låter fånga sig i ornamentala och arkitektoniska former, lockar honom synbarligen mest."

I sina starkt stiliserade verk, inte sällan utförda i bjärta emajerande färger, tog Forsberg stilbestämmande intryck av ytbundet orientaliskt måleri och Jugends dekorativa linje. Forsberg bosatte sig 1914 tillsammans med sin danska hustru på den danska ön Fanø där han kom att tillbringa resten av sitt liv. Forsberg blev internationellt känd på 1980-talet genom Northern Light utställningen, i vilken flera av hans landskap var inkluderade. Sedan 2016 har det blivit ett förnybart intresse för hans konst genom den danska samtida konstnärinnan Eva Louise Buus, vars syra-behandlade plåtar har starkt inspirerats av Forsberg, både av hans landskap och porträtt. I två utställningar har dessa ställts ut parallellt med Forsbergs verk, först på Fanø Kunstmuseum där hon fokuserade på hans landskap, sedan på Rønnebækshom Museum i Næstved där hon visade sina tolkningar av hans kvinnoporträtt.

För frågor och konditionsrapport kontakta joakim.geiger@auktionsverket.se

603946

2019-03-10