Nicolaj-Abraham Abildgaard akvarell

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

NICOLAJ-ABRAHAM ABILDGAARD (Danmark, 1743-1809): Allegorisk scen - Rättvisa och Religion - i förgrunden sköld med tre lejon, lavering, akvarell och täckvitt på papper, 26,5 x 29 cm. Grevlig ägarblindstämpel.

PROVENIENS:
Godsägaren greve Benjamin Wolff (1790-1866), Engelholm gods, Danmark ,
därefter i arv fram till 2018

Allegorical scene with Justice and Religion, in the foreground a shield with Three Lions. Ink and wash heightened with white and yellow on prepared paper, 26.5 x 29 cm.

PROVENANCE: Collectors blindstamp "BW" topped with a counts crown (Benjamin Wolff 1790-1866) (Lugt 420), thence by descent until 2018

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

603954

2019-03-10