Nils Forsberg oljemålning

Nils Forsberg  oljemålning
Nils Forsberg  oljemålning
Nils Forsberg  oljemålning
Nils Forsberg  oljemålning

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000 SEK

NILS FORSBERG (1842-1934): Man i peruk och grön dräkt, signerad Nils Forsberg - 15, olja på duk, ca 98 x 64 cm

I Nils Forsbergs ´Stenbocks kurir´, målad 1911, stod ett flertal av Helsingborgs profiler modell. I Stenbocks kurir finns samma man i grön dräkt som i denna senare målning men i annan pose. Möjligen kan modellen vara Konsul Rothman.

604082

2019-01-13