Manskapssabel, svensk m/1831

Manskapssabel, svensk m/1831
Manskapssabel, svensk m/1831
Manskapssabel, svensk m/1831
Manskapssabel, svensk m/1831
Manskapssabel, svensk m/1831
Manskapssabel, svensk m/1831
Manskapssabel, svensk m/1831
Manskapssabel, svensk m/1831

Såld för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SABEL, manskapssabel, svensk m/1831, artilleriet, skålslipad klinga, kavel i svärtat trä, märke på klingås 4ARB No 322, balja blank med märkning No 31, 4ARB, klinga längd 87 cm, total längd 101 cm

Slagskador på klinga, små bucklor på balja

604156

2019-01-27