Manskapssabel, svensk m/1831
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABEL, manskapssabel, svensk m/1831, artilleriet, skålslipad klinga, kavel i svärtat trä, märke på klingås 4ARB No 322, balja blank med märkning No 31, 4ARB, klinga längd 87 cm, total längd 101 cm
Slagskador på klinga, små bucklor på balja
604156
2019-01-27