Ampel, sengustavianskt stockholmsarbete

Såld för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

AMPEL, sengustavianskt stockholmsarbete, för fem ljus, brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av liggande siffran fem, mitten med hängande sfär klädd med rökfärgade glas, i botten ljuspipa med bajonettfattning, avslutade pinjekotte, lösa manschetter, höjd 70, diameter 57 cm

smärre slitage, nagg, ställvis kompletterade glas

604160

2019-01-25