Gerda Strömberg glasservis Fylgia
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GERDA STRÖMBERG (1879-1960), "Fylgia", Eda glasbruk 1929-1933, glasservis 43 delar, honungsfärgad gultonad glasmassa, merparten signerade Eda 29-33, bestående av 6 rödvinsglas, 4 grogglas, 8 selterglas, 6 madeiraskålar, 5 likörglas, 12 snapsglas, 2 karaffer med slipade proppar, högsta höjd 31,5 cm
Fem mindre glas med nagg, ett snapsglas något nedslipat, en karaffpropp med smärre nagg
604226
2019-01-07