Gerda Strömberg glasservis Fylgia

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GERDA STRÖMBERG (1879-1960), "Fylgia", Eda glasbruk 1929-1933, glasservis 43 delar, honungsfärgad gultonad glasmassa, merparten signerade Eda 29-33, bestående av 6 rödvinsglas, 4 grogglas, 8 selterglas, 6 madeiraskålar, 5 likörglas, 12 snapsglas, 2 karaffer med slipade proppar, högsta höjd 31,5 cm

Fem mindre glas med nagg, ett snapsglas något nedslipat, en karaffpropp med smärre nagg

604226

2019-01-07