Golvur 1700-talets slut

Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut
Golvur 1700-talets slut

Klubbat för:

1 200 SEK

2 500 SEK

GOLVUR, 1700-talets slut, fodral av ådringsmålad fur, urtavlan av mässing och tenn med texten "Tiden lider 1789 NB", höjd ca 218 cm, längd 51, djup 24 cm, lod och pendel medföljer

Slitage, senare bemålning (1800-talets slut), krönet med skador, ej funktionstestat, nyckel saknas, senare bas, delvis kompletterat

604304

2019-01-07