Dräktvärja för kavalleriofficer

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

DRÄKTVÄRJA, för kavalleriofficer, tidigt 1800-tal, troligen engelsk, eneggad klinga med etsad dekor och skålning, förgyllt mässingsfäste med kavel lindad i silvertråd, parerplåt på en sida, dekorerad knapp med brett avslut, klinga längd ca 80 cm, total längd ca 94,5 cm

Balja saknas, klinga med fläckar

604309

2019-01-27