Dräktvärja för kavalleriofficer
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DRÄKTVÄRJA, för kavalleriofficer, tidigt 1800-tal, troligen engelsk, eneggad klinga med etsad dekor och skålning, förgyllt mässingsfäste med kavel lindad i silvertråd, parerplåt på en sida, dekorerad knapp med brett avslut, klinga längd ca 80 cm, total längd ca 94,5 cm
Balja saknas, klinga med fläckar
604309
2019-01-27