Dräktvärja officer europeisk 1700-tal

Såld för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DRÄKTVÄRJA, för officer, europeisk, troligen fransk, 1700-tal, dubbeleggad klinga med ås, fäste i brännförgylld mässing, kavel i lindad mässingstråd, stor slät knapp, slät parersköld, klinga längd 80 cm, total längd 99 cm

Balja saknas, slagskador på kavel och parerplåt, klinga antingen renoverad eller utbytt

604349

2019-01-27