Värja infanteriofficer svensk 1800-tal
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 500 SEK
VÄRJA, för infanteriofficer, svensk, tidigt 1800-tal, eneggad klinga med skålning, klinga med etsade florala motiv, fäste i förgylld mässing, kavel lindad med mässingstråd, stor
knapp, klinga längd 80 cm, total längd 96 cm
Balja saknas, slagskador på kavel, klinga med fläckar, omarbetad
604354
2019-01-27