Värja infanteriofficer svensk 1800-tal

Såld för:

2 400 SEK

Utropspris

3 500 SEK

VÄRJA, för infanteriofficer, svensk, tidigt 1800-tal, eneggad klinga med skålning, klinga med etsade florala motiv, fäste i förgylld mässing, kavel lindad med mässingstråd, stor
knapp, klinga längd 80 cm, total längd 96 cm

Balja saknas, slagskador på kavel, klinga med fläckar, omarbetad

604354

2019-01-27