Värja svensk infanteriofficer

Värja svensk infanteriofficer
Värja svensk infanteriofficer
Värja svensk infanteriofficer
Värja svensk infanteriofficer
Värja svensk infanteriofficer
Värja svensk infanteriofficer
Värja svensk infanteriofficer
Värja svensk infanteriofficer

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

VÄRJA, svensk infanteriofficer, omkring 1800, klinga med lilla riksvapnet graverat på båda sidor, text: Gustavus Adolphus Rex Sveciae, del av förgyllning kvar, dubbeleggad klinga, parerplåt vikbar på vänster sida, kavel i trä, kannelerad knapp, klinga längd 76 cm, total
längd 93 cm

Balja saknas, slitage, kavel senare, delar saknas, del av parerplåt kompletterad

604366

2019-01-27