Värja svensk infanteriofficer
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄRJA, svensk infanteriofficer, omkring 1800, klinga med lilla riksvapnet graverat på båda sidor, text: Gustavus Adolphus Rex Sveciae, del av förgyllning kvar, dubbeleggad klinga, parerplåt vikbar på vänster sida, kavel i trä, kannelerad knapp, klinga längd 76 cm, total
längd 93 cm
Balja saknas, slitage, kavel senare, delar saknas, del av parerplåt kompletterad
604366
2019-01-27