Skrivskåp 17/1800-tal

Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal
Skrivskåp 17/1800-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKRIVSKÅP, omkring år 1800, ek, intarsia med kompassrosor, överdel inredd med hyllplan och skedhylla, underdel med fyra lådor, snedställd skrivklaff med bakomliggande lådinredning, tvådelat, höjd ca 205 cm, bredd ca 106 cm, djup ca 50 cm

PROVENIENS: Björntorps säteri, släkten Gyllenkrook/Hamilton

Åldersslitage, torrsprickor, skador

604370

2019-01-08