Skrivskåp 17/1800-tal
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVSKÅP, omkring år 1800, ek, intarsia med kompassrosor, överdel inredd med hyllplan och skedhylla, underdel med fyra lådor, snedställd skrivklaff med bakomliggande lådinredning, tvådelat, höjd ca 205 cm, bredd ca 106 cm, djup ca 50 cm
PROVENIENS: Björntorps säteri, släkten Gyllenkrook/Hamilton
Åldersslitage, torrsprickor, skador
604370
2019-01-08