Ljusstakar tenn 1800-tal
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1800-talets första hälft, empire, Erik Wikgren (1805-1846), Nyköping, räfflat skaft samt ljuspipa, på kvadratisk fotplatta med kulfötter, botten signerade EW, höjd ca 21 cm
Manschetterna ej original, sneda, slitage
604440
2019-01-09