Ljusstakar tenn 1800-tal

Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal
Ljusstakar tenn 1800-tal

Såld för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1800-talets första hälft, empire, Erik Wikgren (1805-1846), Nyköping, räfflat skaft samt ljuspipa, på kvadratisk fotplatta med kulfötter, botten signerade EW, höjd ca 21 cm

Manschetterna ej original, sneda, slitage

604440

2019-01-09