Officersvärja svensk 1700-tal

Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal
Officersvärja svensk 1700-tal

Såld för:

2 200 SEK

Utropspris

3 500 SEK

OFFICERSVÄRJA, svensk, 1700-tal, klinga dubbeleggad med ås, fäste i brännförgylld mässing, parerplåt vikbar, kavel lindad med mässingstråd, knopp kannelerad, klinga längd 74 cm, total längd 90,5 cm

Klinga lagad (slaglödd), hack och fläckar, balja saknas, Kavellindning skadad

604484

2019-01-27