Officersvärja svensk 1700-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
3 500 SEK
OFFICERSVÄRJA, svensk, 1700-tal, klinga dubbeleggad med ås, fäste i brännförgylld mässing, parerplåt vikbar, kavel lindad med mässingstråd, knopp kannelerad, klinga längd 74 cm, total längd 90,5 cm
Klinga lagad (slaglödd), hack och fläckar, balja saknas, Kavellindning skadad
604484
2019-01-27