Dräktvärja för office

Dräktvärja för office
Dräktvärja för office
Dräktvärja för office
Dräktvärja för office
Dräktvärja för office
Dräktvärja för office
Dräktvärja för office
Dräktvärja för office

Såld för:

1 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

DRÄKTVÄRJA, för officer, tidigt 1800 tal, möjligen Tyskland, klinga eneggad, bred och skålad, etsad
med floral dekoration och kanoner, pukor i guld, fäste i förgylld mässing med åttakantig knapp, kavel i trä utan lindning, slät parersköld som kan vinklas, Längd klinga 74 cm, total längd 94 cm

Kavellindning saknas, balja saknas, klinga med repor och hack.

604491

2019-01-27