Dräktvärja för office
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DRÄKTVÄRJA, för officer, tidigt 1800 tal, möjligen Tyskland, klinga eneggad, bred och skålad, etsad
med floral dekoration och kanoner, pukor i guld, fäste i förgylld mässing med åttakantig knapp, kavel i trä utan lindning, slät parersköld som kan vinklas, Längd klinga 74 cm, total längd 94 cm
Kavellindning saknas, balja saknas, klinga med repor och hack.
604491
2019-01-27