Officersvärja 1800-tal

Officersvärja 1800-tal
Officersvärja 1800-tal
Officersvärja 1800-tal
Officersvärja 1800-tal
Officersvärja 1800-tal
Officersvärja 1800-tal
Officersvärja 1800-tal
Officersvärja 1800-tal

Såld för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

OFFICERSVÄRJA, möjligen Frankrike, 1800-tal, klinga eneggad skålslipad, bred, fäste i brännförgylld mässing, slät knopp och parersköld hjärtformad, kavel lindad med skinn, Längd klinga 81 cm, total längd 96,5 cm

Balja saknas, kavellindning ej original, klinga sliten, fäste löst.

604495

2019-01-27