Dräktvärja 1700-tal
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
DRÄKTVÄRJA, 1700-tal, rokoko, klinga dubbeleggad med ås, etsade blommotiv som varit förgyllda, delad av förgyllning kvar, parersköld och knapp i järn, kavel i trä utan lindning, klinga längd 71 cm, total längd 86 cm
Balja saknas, klinga sliten, klingfäste löst.
604496
2019-01-27