Värja svensk infanteriet

Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet
Värja svensk infanteriet

Såld för:

2 200 SEK

Utropspris

3 500 SEK

VÄRJA, svensk, för officer vid infanteriet, tidigt 1800-tal, dubbeleggad klinga med ås, graverade blommotiv intill klingfäste, parersköld och knapp i brännförgylld mässing, knapp kannelerad, kavel i lindad mässingstråd, klinga längd 75 cm, total längd 89,5 cm

Balja saknas, klinga med korrosion och hack, kavellindning något lös

604498

2019-01-27