Dräktvärja officer 1800-tal
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DRÄKTVÄRJA, för officer, möjligen engelsk, klinga dubbeleggad med ås, omärkt, parersköld och
knapp i brännförgylld mässing, parersköld hjärtformad, knapp sexkantig, kavel lindad i oxiderad mässingstråd, klinga längd 83 cm, total längd 98,5 cm
Klinga lagad, korrosion. Balja saknas
604502
2019-01-27