Dräktvärja officer 1800-tal

Dräktvärja officer 1800-tal
Dräktvärja officer 1800-tal
Dräktvärja officer 1800-tal
Dräktvärja officer 1800-tal
Dräktvärja officer 1800-tal
Dräktvärja officer 1800-tal
Dräktvärja officer 1800-tal
Dräktvärja officer 1800-tal

Såld för:

1 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

DRÄKTVÄRJA, för officer, möjligen engelsk, klinga dubbeleggad med ås, omärkt, parersköld och
knapp i brännförgylld mässing, parersköld hjärtformad, knapp sexkantig, kavel lindad i oxiderad mässingstråd, klinga längd 83 cm, total längd 98,5 cm

Klinga lagad, korrosion. Balja saknas

604502

2019-01-27