Värja officer infanteri svensk 1700-tal
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄRJA, för officer vid infanteri, svensk, 1700 tal, eneggad klinga med skålad slipning, slät utan märkning, fäste i förgylld mässing, knapp kannelerad, kavel lindad med oxiderad silvertråd, klinga längd 79 cm, total längd 94,5 cm
Balja saknas, klinga med fläckar, klinga eventuellt inte original
604506
2019-01-27