Värja officer infanteri svensk 1700-tal

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄRJA, för officer vid infanteri, svensk, 1700 tal, eneggad klinga med skålad slipning, slät utan märkning, fäste i förgylld mässing, knapp kannelerad, kavel lindad med oxiderad silvertråd, klinga längd 79 cm, total längd 94,5 cm

Balja saknas, klinga med fläckar, klinga eventuellt inte original

604506

2019-01-27