Värja officer infanteri svensk 1700-tal

Såld för:

Osåld

Utropspris

10 000 SEK

VÄRJA, för officer vid infanteri, svensk sent 1700-tal, treeggad stukatklinga utan märkning, fäste i brännförgylld mässing, stor kannelerad knapp, kavel lindad i koppartråd,
klinga längd 86,5 cm. total längd 102 cm

Saknar balja.

604513

2019-01-27