Värja officer infanteri svensk 1700-tal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000 SEK
VÄRJA, för officer vid infanteri, svensk sent 1700-tal, treeggad stukatklinga utan märkning, fäste i brännförgylld mässing, stor kannelerad knapp, kavel lindad i koppartråd,
klinga längd 86,5 cm. total längd 102 cm
Saknar balja.
604513
2019-01-27