Pilgrimsflaska Kina 1800-tal

Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal

Såld för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, med hänklar, dekor av medaljong med figurscen i underglasyrblått samt lotusslingor, höjd ca 30 cm

Tillverkningsdefekter, nagg

604563

2019-01-10