Sköldring vikingatid

Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid
Sköldring vikingatid

Såld för:

6 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÖLDRING, vikingatid, ca 800-1100, med dekor av bl a punkter i triangelform samt fiskbensmönster, kopparlegering, höjd ca 3 cm

Proveniens: Svensk samling av fornsaker och tidigare engelsk

Jordfynd, brott vid ena fästet samt forntida förstärkning/lagning vid andra fästet

604609

2019-01-10