Spegellampetter 1800-talets andra hälft

Såld för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1800-talets andra hälft, rokokostil, bronserade och förgyllda, bandformad skuren trädekor, ljusarmar i mässing, höjd ca 50.5 cm

Slitage, ställvis förlust av förgyllning och bronsering, ombronserade, glaset med åldersrelaterat slitage och missfärgningar, ställvis anlöpning, senare bakstycken, lagningar, en dekordel lös

604669

2019-01-11