Glasservis

Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis
Glasservis

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

3 000 SEK

GLASSERVIS, 117 dlr., klar glasmassa, 1900-talets första hälft, snarlika, bestående av 27 vitvinsglas, 15 rödvinsglas, 10 snapsglas, 12 glöggmuggar med grepe och på fot, 10 likörglas, 1 Master snapsglas, samt 11 mindre dricksglas, 11 vattenglkas på fot, samt 3 ngt mindre än vattenglasen.
4 champagneglas graverade, 3 släta champagneglas.
4 graverade karaffer med proppar, ett par släta karaffer med proppar. 3 extra proppar samt en skål på tre fötter, diam ca 24 cm

Proveniens Kammarherre James Keiller, Särö

604697

2019-01-21