Bellmansstolar
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1800-talets första hälft, sk Bellmansstolar, svaravade framben, fast stoppad sits, betsad björk, sitthöjd ca 48 cm
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Förstärkningar, senare ytbehandling, tyg med skador
604917
2019-01-14