Sockerskålar gustavianska J H Frodell

Såld för:

Osåld

Utropspris

10 000 SEK

J HENRIK FRODELL, sockerskålar med hänklar, 1 par, silver, gustavianska, stämplade Frodell (mästare 1784-1807), Falun 1797, graverad dekor, lock med bladdekor och lockknopp i form av pinjekotte, genombruten fot, avslutning med kulor, höjd 23, vikt 980 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Bådas bröstning med ägarmonogram

604923

2019-01-14