Sockerskålar gustavianska J H Frodell
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000 SEK
J HENRIK FRODELL, sockerskålar med hänklar, 1 par, silver, gustavianska, stämplade Frodell (mästare 1784-1807), Falun 1797, graverad dekor, lock med bladdekor och lockknopp i form av pinjekotte, genombruten fot, avslutning med kulor, höjd 23, vikt 980 g
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Bådas bröstning med ägarmonogram
604923
2019-01-14