Såssnipa silver Anders Johan Lignell
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANDERS JOHAN LIGNELL, såssnipa på fot, silver, sengustaviansk, graverad och punsad dekor, bl.a. i form av fåglar, invändigt förgylld, genombruten fotavslutning, stämplad AJL, (mästare Sundsvall 1806-1824), höjd med hänkel 14 cm, vikt 136 g
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Lagningar och skador, sliten förgyllning
604924
2019-01-14