Såssnipa silver Anders Johan Lignell

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ANDERS JOHAN LIGNELL, såssnipa på fot, silver, sengustaviansk, graverad och punsad dekor, bl.a. i form av fåglar, invändigt förgylld, genombruten fotavslutning, stämplad AJL, (mästare Sundsvall 1806-1824), höjd med hänkel 14 cm, vikt 136 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Lagningar och skador, sliten förgyllning

604924

2019-01-14