Gustaf Biörn bägare silver

Gustaf Biörn bägare silver
Gustaf Biörn bägare silver
Gustaf Biörn bägare silver
Gustaf Biörn bägare silver
Gustaf Biörn bägare silver
Gustaf Biörn bägare silver
Gustaf Biörn bägare silver
Gustaf Biörn bägare silver

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

GUSTAF BIÖRN, bägare, silver, stämplad GB (mästare Falun 1731-54), dekor i relief, fot med godronering, invändigt förgylld, höjd 17, diameter 13 cm, vikt 341 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Liv med gravyrer, mindre bucklor

604928

2019-01-14