Klockkedja samt nyckel i 18 k guld 1800-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000 SEK

KLOCKKEDJA, 18 k guld, ärtlänk, Edvard Rehn, Örnsköldsvik 1874, karbinhaken med otyldiga stämplar (troligen senare), längd ca 36 cm, URNYCKEL, 18 k guld, spår av blå emalj med frimurarsmyboler, bl.a vinkel samt passare, Carl Anders Pousett, Stockholm 1823, sigillstamp, dekor med lyra, totalvikt 28,3 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Emaljslitage, sigillstamp saknar stämplar, en dekordel saknas, bucklor, smärre skador

604929

2019-01-14