Spegel förgylld Empire

Spegel förgylld Empire
Spegel förgylld Empire
Spegel förgylld Empire
Spegel förgylld Empire
Spegel förgylld Empire
Spegel förgylld Empire
Spegel förgylld Empire
Spegel förgylld Empire

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i empire, förgylld och bronserad, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), signerad CGF, krön med dekor av strålsol, sidorna med kannelerade kolonetter, tvådelat glas, höjd ca 190 cm

Dekorbortfall, slitage, sprickor

604980

2019-01-13