Spegel förgylld Empire
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i empire, förgylld och bronserad, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), signerad CGF, krön med dekor av strålsol, sidorna med kannelerade kolonetter, tvådelat glas, höjd ca 190 cm
Dekorbortfall, slitage, sprickor
604980
2019-01-13