Kaffeservis
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFESERVIS, 26 dlr, möjligen Bavaria, tidigt 1900-tal, porslin med guldfärgad reliefdekor i form av bladverk, bestående av 11 kaffekoppar, 12 kaffefat, kaffekanna, sockerskål med lock samt mjölkkanna, otydlig stämpel
PROVENIENS: Wiwen Nilsson i Lund
Förgyllning med slitage
605009
2019-01-11