Gunnar Eklöf stolar

Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar
Gunnar Eklöf stolar

Såld för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUNNAR EKLÖF, (19) stolar, modell 804/3B, stomme i björk, mahognyfanerad sits och rygg, 1950-tal, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, höjd ca 84, sitthöjd 38 cm

HISTORIK: Inredningsarkitekten och möbelformgivaren Gunnar Eklöf (1909-1963) samarbetade med Dr Bengt Åkerblom, som utifrån sin forskning kring sittande utvecklade den s k Åkerblom-stolen, med sin karakteristiska ryggknyck

Varierande slitage, huvudsakligen kraftigt, märken, repor, faneravslag, skador

605272

2019-01-15