Gunnar Eklöf stolar
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR EKLÖF, (19) stolar, modell 804/3B, stomme i björk, mahognyfanerad sits och rygg, 1950-tal, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, höjd ca 84, sitthöjd 38 cm
HISTORIK: Inredningsarkitekten och möbelformgivaren Gunnar Eklöf (1909-1963) samarbetade med Dr Bengt Åkerblom, som utifrån sin forskning kring sittande utvecklade den s k Åkerblom-stolen, med sin karakteristiska ryggknyck
Varierande slitage, huvudsakligen kraftigt, märken, repor, faneravslag, skador
605272
2019-01-15