Silver 1800-/1900-tal
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SILVER, 1800-/1900-tal, bestående av 3 dosor, bl a en stämplad Y5 (1877), delvis graverad dekor, peppar- och saltströare, 2 saltkar med glasinsats, saltkaren CG Hallberg, Stockholm, dosornas höjd 1,5-2,5 cm, peppar- och saltströares höjd 8 cm, total vikt inklusive glasinsatser ca 260 gram
En dosa med skador, delvis med inskriptioner, glasinsatser med nagg, medföljer två saltskedar av nysilver
605340
2019-01-13